סטפן טבקארו
מנהל פיתוח עסקי Analytics ו-Big Data
ביג דאטה – זה לא חייב להיות ביג דיל

פתרון חדשני בענן שמשיקה אורקל מאפשר להתחיל פרויקטי ביג דאטה ממש בקטן, לגלות מידע חדש ומפתיע ולהתפתח תוך כדי תנועה.
חברות רבות המעוניינות בפתרונות ביג דאטה מתמודדות כיום עם שאלת מיליון הדולר: אילו מקרים (Use Cases) כבר קיימים בעולם בתחום הרלוונטי ובתעשייה שלהם? קרי: בנקאות, רפואה, ממשלה, ביטחון וכדומה. האם מישהו כבר עשה את זה קודם?

שאלה זו היא לעיתים תנאי ראשון אצל חלק מהלקוחות לבחירת פלטפורמת ביג דאטה בארגון בטרם מתבצע ניתוח מעמיק של איזו פלטפורמה ביג דאטה מתאימה לארגון– ענן ציבורי, ענן היברידי או ענן פרטי. כדי לענות על שאלה זו, צריך קודם להכיר בעובדה שלא תמיד ניתן למצוא use case שכזה, וכדאי להתחיל את התהליך בצעדים קטנים, בטוחים יחסית, ולא כאלו שירוקנו את כיסי הארגון. כלומר, להתחיל בחיפוש מידע רלוונטי מתוך מידע לא מובנה (Unstructured Data) לדוגמא: מידע של משתמשים מתוך אתרי web של החברה, מידע מאפליקציות מובייל, ערוצי מדיה חברתית ועוד ולשלבו בתוך מידע מובנה (Structured Data),אשר קיים בדרך כלל כמידע היסטורי בארגון, ואז לראות אם מתגלה מידע חדש שלא ידענו עליו קודם לכן. לרוב, תופתעו לגלות המון דברים חדשים, וכמובן שהדבר יעלה שאלות נוספות שתרצו לחקור ולדעת כגון: האם התהליכים שהמשתמשים עושים זהים לאלו שאנו תכננו וחשבנו, על מה המשתמשים שמים דגש ומה יש לשפר, האם יש תהליכים לא תקינים המהווים פוטנציאל להונאה וכדומה.

המידע החדש יתניע תהליך של מחקר מתקדם ומתוחכם יותר, גילוי של דברים שיכולים להביא ערך לארגון תוך שילוב של כלים נוספים בעולם הביג דאטה כגון: Advanced R, Spatial and Graph, BI, Telematics מסנסורים שונים בשימוש IoT Cloud וכדומה, כדי להמשיך ולפתח את מה שמעניין את הגוף העסקי כל הזמן. כלומר, סוג של מעגל שתמיד יזין עצמו במטרה לשפר, לעודד יצירתיות עסקית ולהשאיר את הארגון צעד אחד קדימה על פני המתחרים.

ע"פ מחקר של McKinsey,לקוחות אשר מתחילים בצעדים קטנים הצליחו לשפר בין 3% ל-8% ברווחיות, ואף הגיעו לשיפור של20% באחד המקרים, כך שבעצם החברה מרוויחה פעמים. מצד אחד, מגדילה את הרווחים באמצעות הכלים והידע שלא היה קיים קודם לכן, ומצד שני בקידום המיומנות של הארגון בלמידה עם הכלים מבוססי קוד פתוח.

ומה לגבי נושא המיומנויות? אם נבחן נקודה זו, נראה כי רוב הארגונים מנסים לפתור את בעיית המיומנות בללמוד את הכלים ומה ניתן להשיג באמצעותם ורק אחר כך להתחיל לשאול את "שאלת מיליון הדולר". לאחר שקיבלו את התשובה לשאלה הזו, מתחילים לחשוב על פלטפורמת ביג דאטה מתאימה תוך שימוש ב-DIY  (Do It Yourself)"עשה זאת בעצמך"  במקום להישען על כלים מוכנים שהיצרן (הפעיל כבר בקהילת קוד הפתוח) מספק, ותוך כדי כך מנסים לגשר על הפערים בנקודות החסרות.  כך נוצר מצב של פאזל המורכב מקוד פתוח, תשתיות ואפליקציות, ונותר לקוות שהכול יחד באמת יעבוד…

 

פחות מדולר אחד ל-Gigabyte ו-Compute לחודש

בדיוק לצרכים אלה, אורקל השיקה לאחרונה פלטפורמת ענן חדשנית לביג דאטה בשם Oracle Big Data Compute Edition, במחירים השווים כמעט לכל כיס. פחות מדולר אחד ל-Gigabyte ו-Compute לחודש. הפלטפורמה מבוססת על תשתית Oracle’s Hadoop Distribution בשילוב טכנולוגית קוד פתוח Apache Spark/Hadoop, המאפשרים הקמת קלסטרים בתוך דקות בודדות. לדוגמא: קלסטר קטן באמצעות 2xOCPU’s ולגדול בהתאם לצרכי העומסים בצורה אלסטית, אוטומטית ומהירה. כמו כן,הפלטפורמה מגיעה עם כלי ניתוח אינטראקטיבי מבוסס על Apache Zeppelin Notebooks, המאפשר תחקור הנתונים, ויזואליזציה וגם באמצעות שילוב כלים צד שלישי כחלק מהשירות.

הפלטפורמה מאפשרת גם אינטגרציה עם שירותי ענן אורקל נוספים כגון: שירות MySQL &Data Base Cloud עבור תחקור מידע רלציוני למי שצריך, כשהזרמת נתונים מתבצעת באמצעות שירות ענן Event Hub ויצירת Batch Jobs נעשית באמצעות Rest API’s וניהול UIפשוט ליצירה וניטור Apache Spark Jobs וגישה מלאה לכלל הפונקציונאליות ב-Rest.

לכם, בעצם, נשאר להטעין את הנתונים הרלוונטיים לענן, לשאול את השאלות ולראות מה גיליתם בצורה פשוטה וקלה.

ב-21 במרץ יתקיים יום הענן של אורקל Oracle Cloud Tech Day, בו תשיק החברה רשמית בישראל את הדור הבא של טכנולוגיות הענן שלה ותציג חידושים רבים ב-IaaS ו-PaaS. בין היתר יוצג גם פלטפורמת Big Data Cloud Services השונים מבוססים על טכנולוגיות קוד פתוח Apache Spark/Hadoop,Cloudera וכו' המאפשרים לגדול ולבנות קלסטרים בהתאם לצרכים בצורה מהירה תוך דקות, בצורה מאובטחת, ביצועים גבוהים מכל מה שהכרתם תוך אינטגרציה עם כלים נוספים לפי צרכי הלקוח המסופקים גם הם כשירות על Oracle Cloud. הכלים מיועדים לסביבות הטרוגניות של היום: on-premises, הענן של אורקל ושירותי ענן של צד שלישי.

לפרטים נוספים והרשמה לכנס

לינק לשירות החדש של אורקל

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter
ביג דאטה – זה לא חייב להיות ביג דיל Reviewed by on . פתרון חדשני בענן שמשיקה אורקל מאפשר להתחיל פרויקטי ביג דאטה ממש בקטן, לגלות מידע חדש ומפתיע ולהתפתח תוך כדי תנועה. חברות רבות המעוניינות בפתרונות ביג דאטה מתמוד פתרון חדשני בענן שמשיקה אורקל מאפשר להתחיל פרויקטי ביג דאטה ממש בקטן, לגלות מידע חדש ומפתיע ולהתפתח תוך כדי תנועה. חברות רבות המעוניינות בפתרונות ביג דאטה מתמוד Rating: 0

הגיבו באמצעות פייסבוק

scroll to top
%d בלוגרים אהבו את זה: