ריי לנדסברג
Data Management & Cloud Solutions
Blockchain – רגע, מה?

אחד ה buzzwords החמים ביותר שיש היום בשוק הוא ה blockchain. בדומה למה שקרה עם עולם ה big data, גם כאן הארגונים השונים מבינים שיש כאן משהו חם ששווה להבין מה הוא עושה ולראות איך רותמים אותו לארגון שלהם כדי להרוויח מזה, לפני המתחרים.

במסגרת סדרת מאמרים, אני אסביר בעברית את עולם ה blockchain. החל ממה זה, הטכנולוגיה שעליה זה מבוסס, הכיוונים השונים בשוק וכיוב'.

ואיך כל זה קשור לאורקל? אורקל מספקת היום שירותי ענן בכל השכבות – IaaS, PaaS, Saas, DaaS למגזרים שונים, לתעשיות שונות ולצרכים שונים. טכנולוגית Blockchain מתאימה לשימושים רבים ומגוונים, ולא רק לעולם הפיננסי. אורקל מאמצת טכנולוגיה זו בענן ומנגישה אותה לכל הלקוחות אשר רוצים להשתמש בה כפתרון בפני עצמו, או כשילוב כחלק מארכיטקטורה רחבה יותר – ועל כך בהמשך.

נתחיל בבסיס – מה זה בכלל blockchain

הגדרה מאוד מאוד פשוטה: blockchain זה ספר חשבונות, ledger, דיגיטלי ומבוזר.
ובהגדרה קצת יותר מפורטת: blockchain זה בעצם database מבוזר, המספק רישום ציבורי, שלא ניתן לשינוי של טרנזקציות דיגיטיליות. הוא מאפשר ל2 גורמים שלא בוטחים אחד בשני להסכים על ביצוע טרנזקציה ביניהם ללא שום גורם מתווך ביניהם.

כל בלוק מאגד בתוכו אוסף של טרנזקציות חתומות בזמן שנכללות בספר החשבונות, או בעצם בשרשרת – ה blockchain. כל בלוק מזוהה באמצעות חתימה דיגיטלית מוצפנת.
הערה: חתימה מוצפנת זו משתמשת באלגוריתמים מתמטיים כדי לוודא ולאמת את ההודעה. על נושא ההצפנה והחתימה אכתוב במאמרים הבאים.

בחזרה לשרשרת. כל בלוק מחובר לבלוקים שקדמו לו, כלומר הם מצביעים על החתימה של הבלוק שקדם להם בשרשרת, ושרשרת זו מאפשרת "לטייל" בה אחרונית עד הבלוק הראשון שנוצר. ע"י כך, הblockchain מכיל רישום שלא ניתן לשינוי של כל הטרנזקציות שנוצרו.

 

קצת היסטוריה

ה blockchain אופיין בשנת 2008 כחלק מפרסום המאמר על Bitcoin בשם "Bitcoin: peer to peer Electronic Cash system", שפורסם ע"י סטושי נקמוטו – Stoshi Nakamoto, שם פיקטיבי שעדין היום לא ברור מי עומד מאחוריו.

הקוד שוחרר כקוד פתוח בתחילת 2009, ורשת ה Bitcoin החלה, כאשר סטושי הוא (הם?) היה "הכורה" הראשון של ה bitcoin. סטושי פרסם מאמרים וקוד עד שנעלם מהציבור ב 2011, ולמרות זאת קהילת הקוד הפתוח המשיכה את הפיתוח והטיפול בבעיות שונות שהיו בקוד.

שנת 2013 היוותה את שנת המהפכה מבחינת המטבע הוירטואלי, כאשר יותר ויותר קיבלו את ה bitcoin בתור מטבע שניתן לשלם איתו ויותר משקיעים השקיעו בחברות סטארט-אפ שקשורות למטבע הוירטואלי.
עם העלייה בפופולריות של המטבע, מחירו עלה ועלה והגיע ל 1100$ למטבע אחד.
מצד שני, ככל שהוא הפך להיות פופולרי יותר, גופי אכיפת חוק התחילו "להתעניין" במטבע ולהביע ביקורת לגביו. באותה שנה, 2013, המחלקה לביטחון המולדת האמריקאית סגרה את הבורסה לBitcoin בשם Mt. Gox אשר טיפלה ב70% מטרנזקציות ה Bitcoin.
באפריל 2016 מחיר מטבע אחד היה 415$,

מטבעות קריפטוגרפים חדשים החלו לצוץ בשוק, אך חוסר היציבות שלהם והתגובות של קהילת הקוד הפתוח גרמו לרבים להתייחס למטבע ככשלון. ה New York Times, אף סיכם כי "תוכנת ה bitcoin, כמו כל קוד, הוא מוצר מתפתח של המוח האנושי, וההטמעה שלו רגישה לשגיאות אנושיות ושינויים בחשיבה".

לאורך השנתיים האחרונות, ה bitcoin עבר תנודתיות רבה במחירו. התנודתיות הזו נובעת בין השאר מהחלטות של ממשלות וגופי מסחר מסורתיים להלחם במטבע הוירטואלי (אשר במשך תקופה לא קצרה שימש בעיקר לסחר לא חוקי).

ומצד שני, באופן אירוני, עם הירידה בפופולריות של המטבע, הטכנולוגיה שעליה הוא מבוסס, ה blockchain, אותה טכנולוגיה אשר מאפשרת את המטבעות האלקטרונים, הפכה לעניין גופי מוסדיים כמו בנקים, עסקים וגופי ממשל.

אותה התעניינות בתשתית הטכנולוגית החזירה את ה bitcoin להיות מטבע רלוונטי, כאשר רק בשנה האחרונה מחירו עלה במאות אחוזים, והיום מחירו עומד על 19000$ למטבע אחד (יחד עם זאת, החלטות של ממשלות וגופים מוסדיים משפיעים מאוד על מחירו)

אז מה קורה היום?

כפי שניתן להבין, טכנולוגית ה blockchain משנה עולמות. מהפרוייקט הראשון, ה bitcoin אשר גרם לשינוי מסיבי בעולם הפיננסי, ה blockchain משנה היום את הדרך שבה העסקים, מכל המגזרים, מנהלים ביניהם טרנזקציות עסקיות.
הוצאת הגורם המתווך מתוך משוואת הטרנזקציה הוא הגורם המרכזי לאימוץ הטכנולוגי.
מעבר לכך הטכנולוגיה הפכה להיות רלוונטית לשימושים רבים מעבר לעולם הפיננסי שבו זה התחיל. בהמשך נראה דוגמאות מעולמות תוכן שונים.

בחלק הבא, אסביר בהרחבה על טכנולוגית ה blockchain עצמה וכיצד היא עובדת מאחורי הקלעים.

אם הטכנולוגיה מעניינת אתכם, ותרצו לדבר על כך באופן ישיר, מוזמנים לפנות אלי: ray.landsberg@oracle.com

 

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter
Blockchain – רגע, מה? Reviewed by on . אחד ה buzzwords החמים ביותר שיש היום בשוק הוא ה blockchain. בדומה למה שקרה עם עולם ה big data, גם כאן הארגונים השונים מבינים שיש כאן משהו חם ששווה להבין מה הוא אחד ה buzzwords החמים ביותר שיש היום בשוק הוא ה blockchain. בדומה למה שקרה עם עולם ה big data, גם כאן הארגונים השונים מבינים שיש כאן משהו חם ששווה להבין מה הוא Rating: 0

הגיבו באמצעות פייסבוק

scroll to top
%d בלוגרים אהבו את זה: