Boris Dahab
Data analysis, big data and business intelligence
למה אני רוצה את הBI שלי בענן?

רציתי לחשוב כאן בקול רם, על הסיבות בגללן ארצה את הBI שלי בענן ועוד יותר, מה אני רוצה משרות שכזה. אבל לפני שאמשיך, הבהרה, כשאני אומר ענן, כוונתי לשירות BI בענן ולא להתקנה רגילה היושבת על מכונה וירטואלית של ספקי ענן, כדוגמת אמזון או אורקל OCI. אפילו לא שירות דוקר של התקנת BI כמו זה. בכל במקרים הללו מדובר רק בדרך קלה יותר להתקין שרת "רגיל". באו ונחשוב יחד מה שרות ענן כזה צריך להיות מסוגל לעשות.

תקציר מנהלים:

 • גמישות ותשלום לפי שימוש בלבד ולא מקסימום הנדרש רק בשעות שיא
 • קלות התקנה ושדרוג
 • קצב מהיר של עדכוני גרסאות ותכונות חדשות של הספק
 • מובייל מובנה
 • בחירה במאפייני שרות הBI ותשלום בהתאם (למשל, self service בלבד או עם שכבות מובנות של הגדרות ומיפוי מקורות מידע ולכן אמת ארגונית אחת)
 • מוצר פתוח בו ניתן לעשות הרחבות על ידי
 • גישה 24/7
 • יכולות מיוחדות מול Big Data
 • יכולות ML &AI
 • יכולת לעבוד מול נתונים שאינם בענן

 

 

 • גמישות ותשלום לפי שימוש בלבד ולא מקסימום הנדרש רק בשעות שיא: אחד היתרונות של עבודה בענן היא הגמישות. עבודה בענן אמיתי מאפשרת להגדיל ולהקטין את משאבי השרת באופן דינמי. כך למשל אם רוב הזמן יש צורך במעבד אחד כדי לספק את כל צרכי הBI שלי אבל חודש בשנה או יום בשבוע יש עומס גדול המחייב שלושה מעבדים, הקונפיגורציה שלי בענן תהיה של מעבד אחד. ארחיב את גודל השרת שלי לשלושה מעבדים, על פי הצורך. באותה מידה ניתן להפעיל ולכבות סביבות פיתוח ובדיקות רק כשהן נדרשות. כתוצאה מזה העלות שלי היא בדיוק לפי השימוש. המצב שונה כשאני קונה שרת מקומי, אז אני משלם לפי הצריכה החזויה המקסימלית. אם נחזור לדוגמא הקודמת, אם צפוי עומס מקסימלי של שלושה מעבדים, זה מה שאאלץ לקנות. התוצאה היא שבסופו של דבר אשלם על שיאי הביקוש למרות שאין צורך בהם רוב הזמן. כנ"ל גם סביבות QA או פיתוח, אם נדרשות סביבות, יש צורך לקנות אותן. לעומת זאת בענן התשלום הוא על פי שימוש כאשר חשוב שהענן יאפשר לי לגדול או לקטון בקלות (או לעצור את השרות במידה ואין דרישה ל24*7) ולשלם רק על המשאבים שצרכתי בפועל. את ההפעלה, הפסקה או גידול קיטון של שירותים נרצה להיות מסוגלים לעשות בכמה קליקים במסך, או שורת פקודה או אפילו API.
 • קל להתקנה ושדרוג: יתרון נוסף של כל ענן טוב הוא התקנה בכמה קליקים. הכוונה לא רק להתקנה ראשונית אלה גם עדכוני גרסאות או תיקוני קוד (patch) בקליק. כל אילו צריכים להיות ברי ביצוע בקלות ממסך ההפעלה. אין צורך לספר לכם שזה לא המצב בהתקנות "רגילות". מה שיוצר לעתים אפילו פרצות אבטחה שכבר יצא להן תיקון, אבל "עוד לא טיפלנו בזה…" מצד שני אני גם לא רוצה שייאלצו אותי לעשות שדרוגים, כשאני עוד לא מוכן. גם ההחלטה על תזמון צריכה להיות בידי.
 • קצב מהיר של עדכונים גרסאות ותכונות חדשות של הספק: השדרוגים אינם רק תיקוני באגים. למרות שתחום הBI נראה בשל בימינו, אנו רואים הוספה מתמדת של תכונות ויכולות חדשות. לספקים יש קושי להוציא שדרוגים תכופים להתקנות מקומיות היושבות על מגוון גדול של תשתיות ומערכות הפעלה. כתוצאה מזה, בעוד שדרוג משמעותי בהתקנה מקומית נעשה אולי פעם בשנה (וגם אותה לא תמיד אתקין כלקוח). שדרוגים משמעותיים בגרסאות ענן ניתן לעשות לעתים קרובות יותר, למשל פעם ברבעון. קלות השדרוגים שהזכרנו קודם, תעודד אותי כמשתמש לעשות אותם ולקבל מוצר מודרני, מאובטח ועם כל היכולות החדשות.
 • מובייל מובנה וחכם: כשאני נמצא כבר בענן, קל יותר (אם אני מרשה) להפעיל שרותי מובייל. כל BI נורמלי בימינו אמור להיות מבוסס HTML5 טהור או בעל אפליקציה ייעודית (או שניהם) לכן לכאורה ניתן להפעיל את המובייל בקלות גם בהתקנות של שרתים שאינם בענן ציבורי. בפועל תהליך פתיחת המובייל בתוך הארגון היא בעייתית מאוד ומחייבת ביורוקרטיה. על הענן התהליך קל יותר, אבל עדיין יכול עדיין להיות מאובטח. בנוסף, כשעובדים על ענן ציבורי, פירוש הדבר גם זמינות למשאבים גדולים יותר. במקרים מסוימים הענן נאפשר שימוש ברכיבי בינה מלאכותית או גילוי מיקום שאינן זמינים בהתקנה מקומית. כזהו למשל Day by Day שמגיע חינם

  Day by Day

  עם Oracle Analytic Cloud ומאפשר, באפליקציה ייעודית, התאמה אישית חכמה של דוחות מובייל כתלות במיקום, העדפות קודמות או אפילו העדפות של קבוצת חברים לעבודה (טובית כתבה על זה כאן). כל אלו יוצרים פתרון מובייל דינמי וחכם, המותאם להעדפות שלי ולמקום והתזמון בו אני נמצא.

 • בחירה בסוג הBI: חלק מהדיון כיום מדבר על self-service BI לעומת "קלאסי". בעוד שלזכות הראשון עומדות הגמישות וקלות השימוש, יש גם יתרונות לבניית שכבות Metadata מאובטחת המביאה אמת ארגונית אחת המאפיינת את הפתרון ה"קלאסי". אישית הייתי רוצה את כל האפשרויות. גם גמישות, גם אמת אירגונית אחת, גם גרפיקה יפה ומגוון גדול של תצוגות מהקופסא, גם פתיחות לשינויים, כך שקל יהיה להוסיף רכיבים חדשים… לכן חשוב לי שפתרון הענן יכיל את כל האפשרויות ויאפשר לי גמישות, המבוססת לרוב על שיקולים כלכליים. של בחירה.
 • מוצר פתוח: הייתי רוצה אפשרות להרחיב את היכולות של המוצר, אם ברכיבי תצוגה חדשים, במפות או במודלים שונים. חשוב שהדבר יהיה פתוח ויכיל גם חנות בה ישנם פתרונות מוכנים שאחרים יישמו. כמו זו.
 • גישה 24/7: כמובן שארצה שספק הענן יאפשר לי זמינות – SLA גבוה עם אפשרויות של שרתי DR וגיבוי אוטומטי של המערכת. כך שאתקרב ככל הניתן, במקרה הצורך ל100% זמינות 24*7, במידת הצורך. רצוי כמובן בעלות מינימלית.
 • יכולות מיוחדות מול Big Data: תחום הBig Data הולך ותופס מקום מרכזי בניתוח הנתונים המודרני. כיום ברור שלכל פתרון BI יש צורך ביכולות של ניתוח של מגוון מקורות מסוג זה על גווניו הרבים. אבל אני רוצה יותר. אני רוצה שהBI שלי יתמוך גם בעיבוד והכנת נתונים. מעין כלי ETL פשוט שיחסוך עבודה של מפתחים ייעודיים. אמרנו כבר Self Service, לא? במקרה של נתונים בנפחים גבוהים ובמיוחד במקרים של Big Data, הייתי רוצה שבעיבודים הללו יתבצעו על שרתי הנתונים ולא יעבירו כמויות אדירות של נתונים לשרת הBI/ETL.
 • יכולות ML &AI : נושאי בינה מלאכותית / Machine Leaning הולכים ותופסים מקום של כבוד בניתוח מידע. כיום גם אנאליסטים נדרשים ליכולות של data science. על כן הייתי רוצה שהפתרון שלי יכיל יכולות פופולריות כמו R ושפת פייטון מובנות כחלק מהפתרון. כמובן שיש להכיל מגוון של דברים זמינים בלחיצת כפתור (תחזית, מגמות, חריגים…). ארצה אפילו יכולות data science מתקדמות יותר בלחיצת כפתור, כמו Explain, שינתחו

  Explain

  אוטומטית ערכים של עמודה מעניינת ותלותה בעמודות אחרות. כמו "הלקוחות שקונים אות המוצר" או "אילו עובדים יעזבו את הארגון". כמובן ארצה גם פתיחות להוספת קוד ומודלים חדשים משלי. הדבר נעשה מורכב יותר כשארצה לעשות את החישוב מול מקורות של Big Data שהזכרנו בסעיף הקודם. כדי שמשהו יתבצע בזמן סביר, זה חיוני שחלק מהותי בחישובי המודלים יתבצע על שרתי הBig data ולא בשרת הBI שלי. על שרות הענן לאפשר זאת.

 • יכולת לעבוד מול נתונים שאינם בענן: הבעיה המרכזית של מרבית הארגונים באימוץ הענן, זו אי הנכונות, ארגונית או רגולטורית, להעביר את בסיסי הנתונים עצמם לענן. במקרה זה חיוני שפתרון הBI יעבוד בצורה מאובטחת, עם הנתונים שנשארו בתוך הארגון.

 

פתרון הענן של אורקל, Oracle Analytic Cloud, לוקח ברצינות את כל הדרישות שתיארנו ויותר.

זאת לא רק דעתי, גם מכון המחקר פורסטר מחזיק בדעה חיובית במיוחד על הפתרון של אורקל בענן: https://t.co/juJAh5bjGj

 

במידה ותרצו לדבר על זה עוד, צרו אתנו קשר.

סטפן stefan.tabacaru@oracle.com

טובית tovit.leiba@oracle.com

בוריס boris.dahab@oracle.com

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter
למה אני רוצה את הBI שלי בענן? Reviewed by on . רציתי לחשוב כאן בקול רם, על הסיבות בגללן ארצה את הBI שלי בענן ועוד יותר, מה אני רוצה משרות שכזה. אבל לפני שאמשיך, הבהרה, כשאני אומר ענן, כוונתי לשירות BI בענן ו רציתי לחשוב כאן בקול רם, על הסיבות בגללן ארצה את הBI שלי בענן ועוד יותר, מה אני רוצה משרות שכזה. אבל לפני שאמשיך, הבהרה, כשאני אומר ענן, כוונתי לשירות BI בענן ו Rating: 0

הגיבו באמצעות פייסבוק

scroll to top
%d בלוגרים אהבו את זה: